Email: sulesigni@gmail.com


KAITSEV JA KAUNISTAV NÄOMASK

Möödunud aasta alguses sai viirus(t)e eest kaitsvast näomaskist iga endast ja teistest lugu pidava inimese vajalik tarbeese. Kui varem oli mustrilistest kangastest tehtud näomaske esitletud eelkõige moeloojate lavakollektsioonides, siis nüüdseks on maskimood levinud kõigi õmblushuviliste seas. Õpetusi jagatakse lahkesti nii suhtlus- kui ka käsitöökeskkondades. Just sedasi, erinevaid nippe kombineerides, leidsin minagi endale sobiva näomaski tegemise viisi, mille tulemuseks on imelihtsalt valmiv ja kandmisel väga mugav näomask.

Maski tegemiseks läheb vaja:

* taldrikut (läbimõõduga 25 cm)
* kangast
* kumminööri (2 x 21 cm)
* niiti
* nõela
* kääre
* õmblusmasinat
* triikrauda

Töö käib nõnda:

* Asetage taldrik riidele ning tehke ümber taldriku kriidi või kangapliiatsiga joon.

* Lõigake ringikujuline motiiv kangast välja ning seejärel keskelt pooleks.

* Pange paremad pooled vastakuti, jätke 0,5 cm õmblusvaru ja õmmelge poolkaar masinaga kokku.
* Triikige õmblusvaru ühele poole.
* Painutage mask kokku nii, et õmblus jääb keskele, kinnitage avatud äär soovi korral nööpnõeltega, jätke algusest ~ 3 cm vabaks ja õmmelge maski alläär õmblusmasinaga kinni.

* Keerake läbi jäetud ava mask parempidi ja triikige.

* Painutage (kummi kanali jaoks) nurgad 1,5 cm sissepoole ja kinnitage õmblusega.
* Lõigake kumminöörid sobivasse pikkusesse, pistke läbi maski nurkadest tehtud väikese kanali, õmmelge kummide otsad kokku ning tõmmake kanalisse peitu. Kinnitage soovi korral paari pistega ja mask ongi valmis!

Minu mask on õmmeldud ajahõngulisest sitsriidest. Muidugi võite kasutada meelepäraseid kangaid või suuremast õmblustööst alles jäänud sobivas suuruses riiet. Ühevärvilist maski võib kaunistada aplikatsiooni, pitsi või tikanditega ning teha ilusa, kaitsva ja kaunistava näomaski ka pidulike rõivaste juurde.
Kui soovite suuremat maski meesterahvale või hoopis väiksemat maski lapsele, võtke lihtsalt natuke suurem taldrik või veidi väiksema mõõduga taldrik (muidugi võib sobivas suuruses ringe teha ka sirkliga) ning lõigake kumminöörid maskikandjale parajasse pikkusesse.
Peale kasutamist peske maski käsitsi, hoidke mõni minut kuumas vees, kuivatage ning triikige.

Maskitegu (ja muudki põnevat ) on lugemiseks-tegemiseks üles tähendatud ka Targu Talita ajakirjas (detsember 2020/jaanuar 2021).

HEAD MASKITEGU JA OLGE KAUNILT KAITSTUD!

2 vastust

  1. Autori kaksteistkuud avatar

    Mask on vahva aga minu tähelepanu läks sellel korral rohkem hoopis kangale. Mul oli kunagi nukk ja tema kleit oli täpselt sellest kangast. Aga oi kui palju aega tagasi.Huvitav, et seda siiani leidub 🙂

  2. Autori HÕBEVALGE avatar

    Nii tore märkamine ja äratundmine! 🙂
    Jaa, see kangas on retrohõnguline, pärit minu armsa ämma kangakapist ning ostetud ehk aastakümneid tagasi, arvan ma. 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga