RISTPISTES TIKITUD SULG

Ma olin seda tööd alustades pisut nostalgiline. Meenutasin esimestel kooliaastatel väikeses armsas maakoolis õpitud tikkimispisteid, tööõpetuse tunde ja õpetajat. Meenutasin hiljem suures linnakoolis tikitud linnuga patja ja neiupõlves pisikeste rispistetega jutele tikitud kauneid kevadõisi, millest veel veidi hiljem ilus seinapilt sai. See oli siis, kui mu kallis äiapapa oma kuldsete kätega pildile sobiva raami tegi.
Ristpiste meeldis mulle ilmselt just väikeste ja täpipealt ühesuuruste x-tähekeste pärast ja neid tähekesi tikkisin aja ja aastate jooksul rõõmuga nii mõnelegi õnnitluskaardille.
Nüüd tundsin, et tahan seda jälle teha, tahan ristpistes tikkida. Pealegi olin foorumis algatanud ja käima lükanud TK Prillitoosi projekti ning mu mõtetes hõljus midagi natuke erilist.
Sulg!
Prillitoosile tikitud ristpistes sulg, sest on ju ilus, kui saad tähtsale toosile tikkida oma perenime.
Kui muster leitud, tõstsin lauale ajahõngulise (oma kooliaegse) niidikarbi. Karbi, millesse on lisandunud ka minu tütre kooliaegsed tikkelõngad. Valisin viis värvitooni ja peen töö (ühekordse mulineega) võis alata. (Ühekordsega seepärast, et peale proovipisted kahekordse niidiga tõdesin ühekordse niidi õrna ja mulle sobivamat tulemust.)
Tikkisin mõnuga.

Kui sulg valmis sai, lõikasin välja ja õmblesin kokku tikandiga riide ja voodririide ning kaunistuseks ja kinniseks lisasin stiilse elemendina kotirauad. Ma jäin väga rahule!

Sulgi on selles loos aga veel. Prillitoosi pildile püüdes võtsin riiulilt ühe vana raamatu.

Seda avades leidsin armsa üllatusena oma isa raamatumärgi. Eksliibrise. Mäletan väga hästi, kui väike olin ja isa neid kunstniku juures tellimas käis. Ühed oli tehtud isale kui numismaatikule, teised kui tulihingelisele kollektsionäärile ja kolmandad kui kirglikule ehitusmeistrile, aga sulg oli vist küll igaühel neist.


Isale helistades sain just teada, et selles raamatus oleva eksliibrise tegi kunstnik Riho Lahi. Mõned eksliibrised tegi kunstnik Eino Kõiv ja kokku on isal kaheksa erinevat ja temale kujundatud raamatumärki neljalt kunstnikult.

Ja veel sulgedest. Kord tikkimisest pausi tehes ja kööki tulles leidsin seinalt imelise pildi – sule. See oli valguse mäng, mille ühe köögis põleva hõõglambi valguskiir hõbedasele nõule langedes seinale joonistas ja see lummas mind.

Tänase nostalgilise heietuse lõpetuseks kutsun teid, armsad käsitööhuvilised isetegijad, kaasa lööma TK Prillitoosi projektis. Tulge julgelt oma ilu looma või mõtteid ja ideid jagama, sest prillid, need meie silmade abilised, väärivad kindlasti oma kohta või pesa, kus nad (puhkehetkel) ka vääriliselt hoitud on.

IMELIST ADVENDIAEGA!

7 thoughts on “RISTPISTES TIKITUD SULG”

  1. Suurepärane tulemus! Mullegi meeldib ristpiste, mis siis, et ta hetkel moes pole.
    Sul on sulega kiiks, mul on perenime pärast liblika kiiks 🙂

  2. Palju tänu teile! 🙂
    pisilind – väga vahva ju, kui perenimi sedasi inspireerib ja toredatele käsitöistele tegudele või muidu armsate ja leidlike lahendusteni viib. 🙂
    Me saime kord naabriperelt pühadekaardi, milles nimede asemel tikud reas seisid. 🙂

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga